Porozumienie art. 9(1) i art. 23 (1a) k.p.)

Porozumienie w sprawie stosowania mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż wynikające z umów o pracę (art. 91 k.p. i art. 23 (1a) k.p.)




Czy istnieje możliwość w prawie pracy stosowanie mniej korzystnych warunków zatrudnienia aniżeli znajdziemy to na łamach kodeksu pracy ? A jednak jest to możliwe. 



Artykuł  9(1) k.p. mówi, że jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 pracowników, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu. 

 Artykuł 23(1a) § 1. Jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, nieobjętego układem zbiorowym pracy lub zatrudniającego mniej niż 20 pracowników, może być zawarte porozumienie o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu.



        Kodeks pracy reguluje dopuszczalność zawieszenia stosowania układu zbiorowego na podstawie  art. 9(1) i 241(27) k.p., a także przewiduje dopuszczalność zawieszenia regulaminu wynagrodzenia na podstawie art. 9(1)k.p.

Zatem artykuł ten nie odnosi się do wszystkich pracodawców , a do tych u których: 

  • stosunki pracy określone są tylko umową o pracę lub 
  • regulaminem, 
  • statutem, 
  • ewentualnie porozumieniem zbiorowym (niezależnie od liczby pracowników) 
  •  układ zbiorowy, ale tylko wtedy, gdy zatrudniają mniej niż 20 pracowników. Należy przyjąć, że chodzi tu o 20 pracowników, do których układ zbiorowy ma zastosowanie. 

           Porozumienie to stanowi wyjątek od działania przepisów prawa pracy na korzyść pracownika  zgodnie z art. 18 k.p. 
(Art. 18. § 1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.

      § 2. Postanowienia umów i aktów, o których mowa w § 1, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

    § 3. Postanowienia umów o pracę i innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu są nieważne. Zamiast takich postanowień stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy, a w razie braku takich przepisów - postanowienia te należy zastąpić odpowiednimi postanowieniami niemającymi charakteru dyskryminacyjnego.)


Wzór 

Wzór porozumienia zgodny z art. 9(1) i art. 23(1a) k.p.  

Miejscowość, data

Porozumienie w sprawie stosowania mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż wynikające z umów o pracę (art. 9(1) k.p lub art. 23(1a) k.p.)

zawarte pomiędzy Pracodawcą ……………………………………… (nazwa pracodawcy, adres)reprezentowaną przez:

1.  ……………………………………( imię i nazwisko) -  ………………….( funkcja sprawowana w zarządzie firmy)

2.   ……………………………………( imię i nazwisko)- ………………….( funkcja sprawowana w zarządzie firmy)

3.   ……………………………………( imię i nazwisko)- ………………….( funkcja sprawowana w zarządzie firmy)



Zwanymi dalej Pracodawcą 



a przedstawicielami pracowników / Zakładową organizacją Związkową

1.  ………………………………. ( imię i nazwisko)………………(funkcja pełniona w Związku)

2.  ………………………………. ( imię i nazwisko)………………(funkcja pełniona w Związku)

3.  ………………………………. ( imię i nazwisko)………………(funkcja pełniona w Związku)

Zwanymi dalej przedstawicielami pracowników/ Związkami Zawodowymi


/Przedstawiciele pracowników/
1.  Przedstawicielstwo Pracowników oświadcza, że wyłonione zostało w drodze głosowania w trybie przyjętym u Pracodawców.
2.  Pracodawca oświadcza, iż zatrudnia mniej niż 20 Pracowników i w związku z tym nie obowiązuje u niego regulamin wynagradzania i regulamin pracy.
3.  Zgodnie z art. 9(1) § 1 Z  uwagi na sytuację finansową Pracodawcy Strony zawierają porozumienie w sprawie stosowania mniej korzystnych warunków niż wynikające z umów o pracę zawartych z Pracownikami zatrudnionymi przez Pracodawcę w zakresie:
-   dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
-   nagród jubileuszowych,
-   premii regulaminowych,
-   wymiaru czasu pracy dla Pracowników wykonujących pracę szczególnych warunkach,
- odprawy emerytalnej.
4.  W zakresie określonym w pkt 3 zastosowanie znajdują w miejsce odpowiednich postanowień umów o pracę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i rozporządzeń regulujących prawa i obowiązki pracowników i pracodawcy.
5.  Zgodnie z art. 9 (1) § 3 k.p. niniejsze porozumienie zawarte zostaje na okres ……………… lat.
6.  Zgodnie z art. 9 (1) § 4 k.p. odpis niniejszego porozumienia Pracodawca przekaże właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Podpisy:
…………………………………..
…………………………………….
……………………………………
/Związki zawodowe/
1.  Związki Zawodowe oświadczają, iż reprezentują interesy wszystkich pracowników zatrudnionych przez Pracodawcę.
2.  Zgodnie z art. 23(1a). § 1 z uwagi na sytuację finansową Pracodawcy Strony zawierają porozumienie w sprawie zawieszenia stosowania obowiązującego u Pracodawcy Regulaminu Wynagradzania ustalonego przez Pracodawcę w uzgodnieniu ze Związkami Zawodowymi w dniu ……………………………………(data) w zakresie:
-   dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych,
-   nagród jubileuszowych,
-   premii regulaminowych,
-   wymiaru czasu pracy dla Pracowników wykonujących pracę szczególnych warunkach,
- odprawy emerytalnej.
3.  W zakresie określonym w pkt 2 zastosowanie znajdują w miejsce odpowiednich postanowień Regulaminu Wynagradzania przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i rozporządzeń regulujących prawa i obowiązki pracowników i pracodawcy.
4.  Zgodnie z art. 9 (1) § 3 k.p. niniejsze porozumienie zawarte zostaje na okres ……………….. lat.
5. Zgodnie z art. 9 (1) § 4 k.p. odpis niniejszego porozumienia Pracodawca przekaże właściwemu okręgowemu  inspektorowi pracy.
Podpisy:
…………………………………..
…………………………………….
……………………………………
 








Popularne posty