Prawo Pracy cz. 3 Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Prawo Pracy cz. 3 Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem 


Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem opisuje art. 32 k.p. 
Każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na : 
  1. okres próbny;
  2. czas nieokreślony 
Od 22 grudnia 2016 roku ten artykuł będzie brzmiał następująco :  Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem ( nowelizacja Kodeksu Pracy ) 

Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Nowelizacją z dnia 22 lutego 2016 roku nie będą obowiązywać kolejne  artykuły tj. 33 i 33 z wyróżnikiem 1  dotyczące : przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewiedzieć dopuszczalność rozwiązania tej umowy za 2-tygodniowym wypowiedzeniem;

  Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próby ( art. 34 k.p.) wynosi : 
  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próby  przekracza 2 tygodnie;
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próby wynosi  3 miesiące 
 Okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony i umowy na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy ( art. 36) - nowelizacja k.p. z dnia 22 lutego 2016 roku - wynosi : 
  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej  6 miesięcy;
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę na czas określony i nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo innych przyczyn niedotyczących pracownika, pracodawca może , w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę , skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.  ( do tego przepisu nie stosuje się przepisów odnośnie zawiadamiania zakładową organizację związkową; o pracowniku, któremu brakuje 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego; pracownikowi, który jest na urlopie, bądź innej usprawiedliwionej nieobecności.)

Okres, za który przysługuje odszkodowanie wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Dodatkowo nowelizacja z 22 lutego 2016 roku Kodeksu Pracy wprowadziła art. 36 z punktem 2, który brzmi następująco: "W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia . W czasie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia."

W okresie co najmniej 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje prawo do zwolnienia  na poszukiwanie pracy, z zachowaniem wynagrodzenia :
  1. 2 dni robocze - w okresie 2 tygodniowego i 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia;
  2. 3 dni robocze - w okresie 3 miesięcznego ( i w przypadku skrócenia )

O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o prace  zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Jeżeli zakładowa organizacja związkowa, uważa , że wypowiedzenia byłoby nieuzasadnione, może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia. W razie nie zajęcia stanowiska przez zakładową organizację związkową - pracodawca podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi:
  1. któremu brakuje 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego;( nie stosuje się jeżeli taki pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) 
  2. w czasie urlopu
  3. w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika 
   Wzory dokumentów : 

1. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę umowa na czas nieokreślony.

http://naukanaaplikacje.blogspot.com/2016/02/wzor-rozwiazanie-umowy-o-prace-za.html

 2. Rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia przez pracodawcę - umowa na czas nieokreślony.

http://naukanaaplikacje.blogspot.com/2016/02/wzor-rozwiazanie-umowy-o-prace-z.html

W następnym poście zapraszam do zapoznania się z Uprawnieniami pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Popularne posty