Materialne prawo karne cz.2 Formy popełnienia przestępstwa,katalog kar.

Formy popełnienia przestępstwa 



  • Usiłowanie udolne– kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje.
  • Usiłowanie nieudolne – gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie  środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego.
    • Sąd wymierza karę za usiłowanie w granicach zagrożenia przewidzianego dla danego przestępstwa. W przypadku usiłowania nieudolnego sąd może zastosować nadzwyczajne załagodzenie kary , a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
  •  Przygotowanie – sprawca w celu popełnienia przestępstwa podejmuje czynności mające stworzyć warunki do przedsięwzięcia czynu zmierzającego bezpośrednio do jego dokonania, w szczególności w tymże celu wchodzi w porozumienie z inną osobą, uzyskuje lub przysposabia środki, zbiera informację lub sporządza plan działania. Przygotowanie jest karalne tylko wtedy kiedy ustawa tak stanowi.
  •  Współsprawstwo
  • Podżeganie- kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego , nakłania ja do tego. Sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo.
  • Pomocnictwo - Sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo.


W przypadku usiłowania przestępstwa : podżegacz i pomocnik odpowiada jak za usiłowanie. 

Kary

Katalog kar ( art. 32) :
  1. Grzywna- wymierza się w stawkach dziennych; od 10 do 540; ustalając stawkę sąd bierze pod uwagę :
    1.  Dochody sprawcy;
    2. Warunki osobiste;
    3. Warunki Rodzinne
    4. Stosunki majątkowe
    5.  Możliwości zarobkowe
      1. Grzywna obok kary pozbawienia wolności: jeżeli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy korzyść osiągnął;
  2. Ograniczenie wolności – od miesiąca do 2 lat; wymierza się ją w miesiącach i latach.(Przed 01.07.2015 brzmiało następująco: Kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, nadłużej 12 miesięcy; wymierza się ja w miesiącach). Skazany nie może zmienić miejsce stałego pobytu. Oskarżony ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary. Ograniczenie wolności  Polega na:

    1. obowiązku wykonania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne;
    2. obowiązku pozostania w miejscu stałego pobytu lub innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem dozoru elektronicznego;
    3.  obowiązku wykonania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu;
    4.  powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających;
    5.  poddania się terapii uzależnień;
    6. psychoterapii, psycho-edukacji;
    7. uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych;
    8.  powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach powstrzymania się od kontaktowania z pokrzywdzonym
    9.  potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za prac e w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.
    10. Sąd może także orzec świadczenie pieniężne lub obowiązki : przeproszenie pokrzywdzonego; wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby.
Praca na cele społeczne – od 20-40 godzin w stosunku  miesięcznym; potrącenie 10-25% może zostać orzeczone tylko na okres jakim zostało to określone, oskarżony nie może bez zgody sądu rozwiązać stosunek pracy. Czas określa uwzględniając warunki pracy skazanego oraz wymiar innych obowiązków (max 12 miesięcy, max 70 godzin w stosunku tygodniowym, max 12 godzin w stosunku dziennym)

3. Pozbawienie wolności – minimum miesiąc najdłużej 15 lat , wymierza się ja w miesiącach i latach.
Zamiast kary pozbawienia wolności nie przekraczającą 8 lat można orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności ( nieodpłatna praca, obowiązek pozostania w miejscu stałego pobytu, potrąceniu z wynagrodzenia od 10 do 25%). 

  W sprawie o występek zagrożony karą pozbawienia wolności, niezależnie od dolnej granicy ustawowego zagrożenia sąd może orzec jednocześnie karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy, a jeżeli górna granica ustawowego zagrożenia wynosi przynajmniej 10 lat – 6 miesięcy, oraz karę ograniczenia wolności do lat 2. W pierwszej kolejności stosuje się karę ograniczenia wolności chyba ze ustawa stanowi inaczej . 

Obniżenie lub nadzwyczajne obostrzenie górnej granicy

Kara nadzwyczajnie obostrzona nie może przekroczyć 810 stawek dziennych grzywny , 2 lata ograniczenia wolności lub 20 lat pozbawienia wolności ; 
Ustawowe obniżenie górnej granicy ustawowego zagrożenia :
  1. Dożywotnie pozbawienie wolności – 25 lat pozbawienia wolności; 
  2. 25 lat pozbawienia wolności – 20 lat pozbawienia wolności 


Jutro omówię środki karne po zmianach i pytania testowe z tej tematyki. Miłej nauki. 




Popularne posty