Postępowanie karne cz. 6 - Orzeczenia, zarządzenia , polecenia i narada składu orzekającego


Czynności procesowe

 Orzeczenie


Według art. 92 kpk podstawę orzeczenia może stanowić tylko całokształt okoliczności ujawnionych w postępowaniu , mających znaczenie dla rozstrzygnięcia.
Art. 93 stanowi , iż jeżeli ustawa nie wymaga wydania wyroku, sąd wydaje postanowienie , a w kwestiach nie wymagających postanowienia wydaje zarządzenie ( prezes sądu, przewodniczący wydziału albo przewodniczący składu orzekającego lub upoważniony sędzia + dodatkowo referendarz sądowy w przypadkach określonych w ustawie)
W postępowaniu przygotowawczym postanowienia i zarządzenia wydaje prokurator oraz inny organ uprawniony.
Sąd i prokurator wydaje polecenia Policji lub innym organom ( referendarz sądowy wydaje polecenia, które zgodnie z ustawą , może wydać także on)
Od postanowień i zarządzeń wydanych przez referendarza sądowego może być wniesiony sprzeciw , przysługujący stronom , a także osobie której bezpośrednio postanowienie dotyczy. Po skutecznym wniesieniu sprzeciwu postanowienie lub zarządzenie traci moc, prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został on wniesiony po terminie.

Postanowienie / zarządzenie zawiera ( art. 94) :

1.       oznaczenie organu oraz osoby lub osób , wydających postanowienie;
2.       datę wydania postanowienia;
3.       wskazanie sprawy oraz kwestii, której dotyczy;
4.       rozstrzygnięcie z podaniem podstawy prawnej;
5.       uzasadnienie, chyba ze ustawa zwalnia od tego.

Sąd orzeka na rozprawie w wypadkach wskazanych , w innych na posiedzeniu, Referendarz sądowy wydaje postanowienia na posiedzeniu.
W sprawach dotyczących zmieniających się przepisów ( art. 2 § 1 i 2 kw) orzeka na posiedzeniu.

Posiedzenie odbywa się z wyłączeniem jawności , chyba że ustawa stanowi inaczej albo prezes sądu zarządzi inaczej .

Jawne są posiedzenia :

1.       art. 339 § 3 pkt 1, 2 i 5 ( umorzenie postępowania na zasadzie art. 17 § 1 pkt 2-11; umorzenia postępowania z powodu oczywistego braku faktycznych podstaw do oskarżenia; wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania );
2.       art. 340 ( umorzenia postępowania );
3.       art. 341 ( w przedmiocie wniosku o warunkowe umorzenie postępowania);
4.       art. 343 §5 ( udział w charakterze oskarżyciela posiłkowego);
5.       art. 343a ( wniosek o dobrowolne poddanie się karze );
6.       art.603 (wniosek państwa obcego);
7.       art.607l§1 ( w przedmiocie przekazania i tymczasowego aresztowania w przypadku europejskiego nakazu aresztowania);
8.       art. 607s §3;
9.       art.611c§4;
10.   art.611ti§1
do powyższych postanowień stosuje się zasady odpowiednie jak przy jawności rozprawy głównej.

Uzasadnienie postanowienia sporządza się na piśmie wraz z samym postanowieniem. W sprawach zawiłych lub z innych ważnych przyczyn można odroczyć na 7 dni.

Nie wymaga uzasadnienia postanowienie :

1.       dopuszczenie dowodu
2.       uwzględnienie  wniosku , któremu inna strona nie sprzeciwiła się, chyba że orzeczenie podlega zaskarżeniu

Orzeczenie lub postanowienie wydane na rozprawie lub posiedzeniu jawnym orzeka się ustnie. Orzeczenie lub zarządzenie wydane w innym posiedzeniu ogłasza się ustnie, jeżeli bierze w nim udział strona.
Wyrok doręcza się stronom, a w wypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie wydanego na posiedzeniu także pokrzywdzonemu, chyba że byli obecni przy jego ogłoszeniu.
Postanowienie albo zarządzenie , od którego przysługuje środek odwoławczy, doręcza się podmiotom uprawnionym do jego wniesienia, a postanowienie kończące postępowanie stronom, chyba że byli obecni przy ogłoszeniu postanowienia lub zarządzenia. O innych postanowieniach i zarządzeniach należy strony  poinformować.
Orzeczenie i postanowienie doręcza się wraz z uzasadnieniem . Jeżeli zostało zastosowane wyłączenie jawności ze względu  na ważny interes państwa, zamiast uzasadnienia doręcza się zawiadomienie , że uzasadnienie zostało sporządzone. Do ogłoszenia lub przy doręczeniu orzeczenia należy pouczyć  uczestników postępowania o przysługującym ich prawie, terminie, i sposobi wniesienia środka zaskarżenia lub o niepodleganiu zaskarżenia.
Art. 105 kpk w każdym czasie można sprostować, przez organ , który popełnił ową omyłkę (orzeczenie w drodze postanowienia, zarządzenie w drodze zarządzenia)  :
1.       omyłki pisarskie;
2.       omyłki rachunkowe;
3.       obliczanie terminów w orzeczeniu lub zarządzeniu;
4.       w uzasadnieniu

Klauzula wykonalności


Sąd lub referendarz sądowy nadaje na żądanie osoby uprawnionej klauzulę wykonalności orzeczeniu  podlegającemu wykonaniu w drodze egzekucji. Orzeczenia o obowiązku naprawnienia szkody, zadośćuczynienia, nawiązkę uważa się za orzeczenia co do roszczeń majątkowych, jeżeli nadają się do egzekucji w myśl przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. – stosuje się odpowiednio do ugody zawartej przed sądem, referendarzem sądowym lub mediatorem.
Sąd lub referendarz sądowy odmawia nadania klauzuli wykonalności ugodzie zawartej przed mediatorem, w całości lub w części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa.

Narada i głosowanie


Przebieg narady i głosowania nad orzeczeniem jest tajny, a zwolnienie od zachowania tajemnicy jest niedopuszczalne. Po naradzie przewodniczący zabiera głosy od najmłodszego  - ławników, sędziów _ a sam głosuje ostatni. Sprawozdawca głosuje pierwszy jeżeli nie jest przewodniczącym.
Narada i głosowanie nad orzeczeniem odbywają się osobno:
1.       co do winy;
2.       kwalifikacji prawnej czynu;
3.       co do kary;
4.       środków karnych;
5.       co do przepadku
6.       środków kompensacyjnych;
7.       w pozostałych kwestiach


Orzeczenia zapadają większością głosów, jeżeli żadne nie uzyska większości, zdanie najmniej korzystne dla oskarżonego przyłącza się do zdania najbardziej doń zbliżonego , aż do uzyskania większości. . Orzeczenie podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego. 

Popularne posty