Materialne prawo karne cz.8 - Przedawnienie i zatarcie skazania


Przedawnienie i zatarcie skazania

Przedawnienie

Karalność przestępstwa ustaje , jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło( jeżeli dokonanie przestępstwa zależy od nastąpienia określonego w ustawie skutku, bieg przedawnienia rozpoczyna się od czasu, gdy skutek nastąpił) :
1.      30 lat -  zbrodnia zabójstwa;
2.      20 lat – inna zbrodnia;
3.      15 lat – występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;
4.      10 lat – występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą  3 lata;
5.      5 lat – pozostałe występki
6.      1 rok – przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż upływem 3 lat od czasu jego popełnienia.

Od 1.07.2015 Przedawnienie karalności przestępstwa nie może nastąpić przed ukończeniem przez małoletniego 30 roku życia w przypadku
·         Występków przeciwko życiu i zdrowiu, popełnionych na szkodę małoletniego, zagrożoną karą, której górna granica przekracza 5 lat pozbawienia wolności; 
·         Przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, popełnianych na szkodę małoletniego albo gdy treści pornograficzne obejmują udział małoletniego.

Jeżeli w okresie przedawnienia wymienionego wyżej, wszczęto postępowanie przeciwko osobie , karalność popełnionego przez tą osobą przestępstwa przedawnia się z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.
Przedawnienie wykonania kary

Kary nie można wykonać , jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło:

1.      30 lat – skazania na karę pozbawienia wolności powyżej 5 lat;
2.      15 lat – skazania na karę pozbawienia wolności poniżej 5 lat
3.      10 – skazania za inną karę, środka karnego, środka kompensacyjnego, przepadku.
Przedawnienie nie biegnie , jeżeli przepis ustawy nie pozwala na wszczęcie lub dalsze prowadzenie postępowania karnego; nie dotyczy to jednak braku wniosku albo oskarżenia prywatnego.

Wyłączenia przedawnienia : 

1.      Zbrodnia przeciwko pokojowi, ludzkości, przestępstw wojennych; 
2.      Umyślne przestępstwa zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, pozbawienia wolności w związku ze szczególnym udręczeniem, popełnionym przez funkcjonariusza publicznego podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Zatarcie skazania

Zatarcie przybiera formę tzw. ,, odkupiłeś za grzechy przestępco więc teraz wykreślamy z rejestru Twoje grzeszki” a według kodeksu ,,z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe, a wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych ( KRK)
Nigdy nie ulega zatarciu skazanie na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości, jeżeli pokrzywdzonym jest małoletni poniżej 15 roku życia.

Terminy zatarcia : 

1.      W razie skazania na karę pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności, dożywocia zatarcie skazania z mocy prawa następuje po 10 latach od wykonania lub przedawnienia jej wykonania;( na wniosek skazanego po 5 latach+ przestrzeganie porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekroczyła 3 lat) 
2.      W razie skazania na  ograniczenie wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa po 3 latach; 
3.      W razie skazania na grzywnę zatarcie następuje z mocy prawa z upływem roku ; 
4.      W razie odstąpienia od wymierzenia kary , zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia. 
5.      Jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, środka zabezpieczającego zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania 

Popularne posty