Postępowanie karne cz.7 - Porządek czynności procesowych, terminy, doręczenia


Porządek czynności procesowych


Strony mogą składać wnioski i inne oświadczenia na piśmie albo ustnie do protokołu- jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
Uprawnionego do wzięcia udziału w czynnościach procesowych zawiadamia się o jej czasie i miejscu, chyba że ustawa stanowi inaczej. Czynności procesowej nie przeprowadza się, jeżeli osoba uprawniona nie stawiła się, a nie ma dowodu, iż została o niej powiadomiona lub istnieje uzasadnione przypuszczenie , że niestawiennictwo związane jest z przeszkodami żywiołowymi lub innymi wyjątkowymi przyczynami, bądź osoba ta usprawiedliwiła swoje niestawiennictwo i wniosła o nieprzeprowadzenie czynności bez niej, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Znaczenie czynności procesowych ocenia się według treści złożonego oświadczenia. Niewłaściwe oznaczenie czynności procesowych tzn. środka zaskarżenia , nie pozbawia czynności znaczenia prawnego. Tak samo jest w przypadku przekazania do innego organu, sądu, prokuratury, policji.

Pismo procesowe powinno zawierać ( art. 119 kpk)
1.       oznaczenie organu;
2.       oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo;
3.       treść wniosku lub oświadczenia + uzasadnienie;
4.       datę i podpis;

Pismo nieodpowiadające wymogom formalnym np.: brak rodzaju pisma, nieopłacona należność, brak upoważnienia do podpisu , to sąd wzywa osobę do usunięcia braku  w terminie 7 dni.  Jeżeli braki zostały usunięte w terminie, to pismo wywołuje skutki od dnia jego wniesienia- jeśli nie zostały usunięte to jest bezskuteczne.

Terminy


Czynność procesowa po upływie terminu zawitego jest bezskuteczna. Zawite są : terminy do wnoszenia środków zaskarżenia oraz inne określone przez ustawę
Do biegu terminu nie wlicza się dnia, od którego liczy się dany termin.

Sposoby zachowania terminu, jeżeli przed jego upływem :

1.       nadane zostało u operatora pocztowego na terenie UE;
2.       polskim urzędzie konsularnym;
3.       złożone przez żołnierza w jednostce;
4.       więzień w administracji ZK;
5.       przez członka załogi polskiego statku morskiego- kapitanowi statku;
6.       do organów : sądu, prokuratury, policji;

Jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych , strona w terminie zawitym 7 dni od daty ustania przeszkody może zgłosić wniosek o przywrócenie terminu , dopełniając jednocześnie czynności, która miała być w terminie wykonana- to samo stosuje się do osób nie będących stronami.

Kwestie przywrócenia terminu orzeka się postanowieniem – przysługuje zażalenie.
Wniosek o przywrócenie terminu nie wstrzymuje wykonania orzeczenia-> może wstrzymać wykonanie orzeczenia -> odmowa wstrzymania nie wymaga uzasadnienia.  

Art. 127a kpk Jeżeli warunkiem skuteczności czynności procesowej jest jej wykonanie przez obrońcę lub pełnomocnika, termin do jej dokonania ulega zawieszeniu dla strony postępowania na czas rozpoznania wniosku o przyznanie pomocy prawnej w tym zakresie. -> zaczyna bieg od daty doręczenia pomocy prawnej  postanowienia lub zarządzenia o tym wyznaczeniu.
Tydzień liczy 7 dni
Miesiąc liczy 30 dni
A rok 365 dni
Za dzień trwania środka przymusu skutkującego pozbawieniem wolności przyjmuje się okres 24 godzin liczony od chwili rzeczywistego pozbawienia wolności.

Doręczenia  


Orzeczenia i zarządzenia doręcza się w uwierzytelnionych odpisach, jeżeli ustawa nakazuje ich doręczenie.
Wezwania , zawiadomienia oraz inne pisma , od których daty doręczenia  biegną terminy , doręcza się przez operatora pocztowego, albo pracownika organu wysyłającego , a w razie niezbędnej konieczności przez Policję.
Pismo doręcza się adresatowi osobiście .

1.       W razie chwilowej nieobecności, pismo doręcza się dorosłemu domownikowi, a gdy nie ma domownika doręcza się -> administratorowi, dozorcy-> jeśli podejmą się oddać pismo adresatowi . Może być doręczone za pomocą telefaksu lub poczty elektronicznej. Nie stosuje się punktu 1 w razie zawiadomienia o terminie pierwszej rozprawy , wniosku o warunkowe umorzenie ( 341 kpk) (343§5) wniosek oskarżonego (343a) rozstrzygniecie co do zaliczenia tym. Aresztowania, dowodów rzeczowych , zatrzymania itp. (420§1)+ doręczenie wyroku wydanego na posiedzeniu ( nakazowego).

Awizuje się dwukrotnie. Jeśli dwukrotnie ( 2x 7dni) nie odbierze uznaje się za odebrane. W wypadkach niecierpiących zwłoki można wzywać lub zawiadomić telefoniczne albo w inny sposób stosownie do okoliczności, pozostawiając w aktach odpis nadanego komunikatu z podpisem osoby nadającej.
Jeżeli strona nie podając nowego adresu, zmienia miejsce zamieszkania lub nie przebywa pod wskazanym np. z powodu pozbawienia wolności w innej sprawie, to pismo wysłane pod tym adresem uważa się za doręczone. -> nie stosujemy do pism wysłanych po raz pierwszy po prawomocnym uniewinnieniu oskarżonego.


Popularne posty